
Janne Eraker & Kristoffer Lislegaard // Øy
Del av CODA Oslo International Dance Festival 9.—19. okt. 2025.
Øy vises i en kortversjon under delt kveld i Studio NSP hos Nagelhus Schia Productions der to forestillinger inngår i samme billett.
Hva skjer når du plugger en steppdanser inn i en datamaskin? Kropp og teknologi kobles sammen i en helt unik konsertforestilling; lyden av steppdans benyttes som råmateriale i et elektronisk lydlandskap, og menneskelig rytme får styre maskinens språk. Musikken spenner fra det drømmende og poetiske til det groove-baserte og støyende, og inviterer publikum inn i en lydlig verden full av bilder, pulseringer og overraskelser.

Hver forestilling er improvisert og unik, i et levende samspill der grensene mellom danser og musiker, instrument og kropp, hele tiden forskyves. I duoen Øy forener steppdanser Janne Eraker og elektronisk musiker Kristoffer Lislegaard sine kunstneriske verdener i et grenseløst møte mellom dans og lyd. Sammen utforsker de en konsertform der dansen blir musikk og musikken beveger seg – bokstavelig talt. Erakers steppdans prosesseres i sanntid av Lislegaards egenutviklede programvare. Resultatet er en interaktiv dialog: steppdanserens bevegelser påvirker lydene, og lydene former dansens uttrykk. Sammen skaper duoen et organisk og dynamisk samspill, der det veksles mellom sømløs enhet og kontrastfylt dialog.

Steppdansen – vanligvis preget av en klart definert og perkussiv klang – får gjennom elektronikken en utvidet og uventet lydpalett. Samtidig tilføres det elektroniske uttrykket en fysisk og menneskelig nerve, ettersom danserens bevegelser direkte påvirker de ulike lydprosessene. Interaksjonen er tett og intuitiv, og basert på improvisasjon. Klangbildet er moderne, groovy og teksturrikt – med assosiasjoner til både klubbmusikk og samtidskunst. Samarbeidet henter impulser fra tradisjonell og ny steppdans, jazz, elektronisk musikk, friimprovisasjon og nordisk nu jazz. Øy skaper lydrom som setter fantasien i sving og kroppen i bevegelse – og utfordrer ideene om hva både en konsert og en danseforestilling kan være.

Delt kveld
Øy vises i en kortversjon under delt kveld i Studio NSP hos Nagelhus Schia Productions der to forestillinger inngår i samme billett. Les mer om den andre forestillingen, Good Morning Sindre, her.
Forestillingen er en del av CODA Oslo International Dance Festival, 9.—19. okt. 2025
Festivalpass
CODA Oslo International Dance Festival 2025 tilbyr festivalpass som gir tilgang til alle forestillinger. Les mer festivalpasset her.
Her kan du kjøpe Festivalpass
Om forestillingen:

-
Torsdag 16. oktober 2025 Kl. 20:00
